Nemanja Nikolov som är fostrad i Haga Haninge spelar nu i Tyresös herrlag som spelar i division 1, vid sidan av jobbar han som basketdomare och det vill vi veta mer om.
Hur länge har du spelat basket och hur länge har du varit domare?
Jag har spelat basket i 12 år och varit domare i 6 år.
Vad var anledningen till att du utbildade dig till domare och vilken nivå dömer du på?
Jag ville se och uppleva basketen ur fler perspektiv än bara spelarperspektivet. Just nu utbildar jag mig till steg 2 inom domarutbildningen, och man kan i stort sett säga att jag kan döma alla matcher inom Stockholmsserien.
Vad är skillnaden mellan att döma lägre åldrar jämfört med högre? Vilka olika saker behöver man fokusera på?
Den största skillnaden är tempot, graden av fysisk kontakt, regelöverträdelser samt toleransen från coacher. I grunden behöver man alltid ha koll på de grundläggande reglerna, oavsett ålder. Däremot kan fokus variera beroende på nivå, till exempel hur strikt man dömer och hur besluten påverkar matchens tempo. En viktig aspekt, särskilt när man dömer yngre spelare, är att vara pedagogisk och tydligt förklara sina beslut.
Tänker och spelar du annorlunda efter att du blev domare?
Jag har fått ett bredare perspektiv och kan lättare sätta mig in i hur en domare tänker. Det kan ibland vara till min fördel när jag spelar. Jag reagerar också betydligt mindre på felaktiga domslut, eftersom jag själv vet hur svårt det kan vara att döma och hur det känns när spelare och coacher reagerar starkt.
Hur gör du för att inte bry dig om det som coacher och spelare kommenterar under match?
Jag försöker ha ett lugnt bemötande och förklara min syn på situationen. Om det går överstyr och inte fungerar kan man ge en teknisk foul, vilket ofta lugnar situationen. Det viktigaste är dock att inte fastna i en enskild händelse, utan att fortsätta fokusera på matchen. Annars kan det påverka resten av dömandet. Jag brukar tänka att matchen inte kan fortsätta utan mig, eftersom det är jag som dömer och inte dem. Det hjälper mig att släppa kommentarer från spelare och tränare.
Hur handskas du med publiken om de skriker och är otrevliga?
Jag ignorerar alltid publiken och låter dem inte påverka mig.
Har du något mål, kommer du att utbilda dig mer för att kunna döma på en högre nivå?
Jag har ett stort engagemang för dömandet och vill gärna utbilda mig samt utvecklas vidare. Särskilt om jag slutar spela basket kommer jag att satsa ännu mer på domarrollen.
Vilka tips kan du ge till någon som funderar på att bli domare?
Var inte rädd, utan var bestämd och dedikerad. Låt inte motgångar påverka dig för mycket, utan sikta framåt och tänk positivt.
Stort tack Nemanja för att du tog dig tid att svara på våra frågor.
Haga Haninge önskar dig lycka till på din fortsatta basket och domarresa!